wtorek, 27 maja 2014

Coś na zimne dni

Sweter został zrobiony już jakiś czas temu, ale ciągle go nosi moja mała pociecha. Co prawda robi się już dla niej za mały i myślę co by tu zrobić aby go powiększyć...
To jeden z moich pierwszych udziergów, więc pewnie dlatego taki mam do niego sentyment. Robiony metodą od góry. Wzór na plecy wybrałam taki, żeby łatwo było dodawać w nim oczka. Kaptur to taka atrapa - trochę za mały żeby faktycznie służył jako kaptur. Zrobiłam go już na końcu. Nabrałam oczka z pleców i trochę z przodów. Wzór ten sam co na plecach. Zapinany na zamek (rada na przyszłość to pamiętać, żeby dowiedzieć się jakie są długości zameczków dostępne na rynku żeby sweterek nie był ani za długi ani za krótki). Włóczka to resztki po dwóch sweterkach. A efekt poniżej.

Wykonanie: Karolinasobota, 24 maja 2014

Mała kamizelka

Kamizelka wykonana z bardzo miłej w dotyku i w dzierganiu bawełny. Zwykła, prosta, klasyczna. Takie udziergi są najlepsze.

Wzór to podwójny ryż, ściągacz 1/1. Kamizelkę zaczynałam robić od dołu, zostawiając otwory na ręce. Zszywana jest na ramionach. Zrobiłam lekki podkrój z tyłu. Osobno dorobiona plisa na guziczki i górna plisa, również wzorem 1/1.
 
Włóczka: Yarn Art Cotton Soft, kolor 15
Druty: KP 3
Wykonanie: Marta


piątek, 16 maja 2014

Mały bambus

Witajcie.

Ostatnio zapowiadałam bambusa w mniejszej formie. Oto on :) Sweterek z krótkim rękawkiem, zapinany na drewniane guziczki. Przeczytałam na blogu Bajkowe koronki, że bambus się wyciąga. Jeszcze tego nie doświadczyłam, ale jeśli tak jest to cieszę się, bo ten sweterek mógł wyjść troszkę większy.
Sweterek robiony od góry na okrągłych drutach. Karczek i rękawki wykonane wzorem francuskim, reszta gładko z małymi warkoczykami (żeby nie było nudno) :) Plisę na guziczki wykonałam na szydełku.
Na druty nabrałam 60 o. Rozdzieliłam markerami - 1/2 przodu - 12 o., marker, rękaw - 6 o., marker, tył - 24, rękaw - 6 o., 1/2 przodu - 12 o. Gdy rękawy miały po 42 o., tył 60 o., a przody po 30 o., zakończyłam rękawki i zaczęłam tworzyć korpus.

Włóczka: Bamboo Fine Batik Design, kolor 3257
Druty: KP 3
Wykonanie: Marta
 sobota, 10 maja 2014

Ukośny w lewo

Dzisiaj przedstawiam Wam sweter, z którego jestem bardzo zadowolona. Układa się idealnie! W końcu robiony na wymiar ;) Zrobiony z bambusa, więc będzie w sam raz na upały. Nie będę jednak na nie czekać i już teraz z dumą noszę mój nowy udzierg :) Sweterek wykonany jest z 4 części: przód, tył i rękawy. Przód to nabranych 110 o. (5 o.brzegowych, wzór x10, 5 o.brzegowych), tył 108 o. (4 o.brzegowe, wzór x10, 4 o.brzegowe). Rękawy 60 o. (5 o.brzegowych, wzór x5, 5 o.brzegowych). Gdy wszystkie części połączyłam ze sobą, nabrałam w miejsce dekoltu 116 o. i zaczęłam go tworzyć ściągaczem 2/2. Dekolt zakończyłam normalnie, ale to nie był dobry pomysł - nie przeszła mi głowa ;) Zmieniłam więc na zakończenie elastyczne - co parę oczek, żeby nie było za luźno.

WZÓR: liczba oczek podzielna przez 10

1 RZĄD: O.B. *1 pojedynczy przerzut na prawo, 1 op., 1 narzut, 1 op., 1 narzut, 1 op., 2 o.razem na prawo, 3 op.* O.B.
2 RZĄD (i wszystkie parzyste) wszystko na lewo, narzuty też.
3 RZĄD: O.B., 1 op, *...*, 2 op., O.B.
5 RZĄD: O.B., 2 op, *...*, 1 op., O.B.
7 RZĄD: O.B., 3 op, *...*, 2 o.razem na prawo, O.B.
9 RZĄD: O.B., 4 op, *...*, przedostatnie o. i o.b. razem na prawo
11 RZĄD: O.B., 5 op, *...*, 1 pojedynczy przerzut na prawo, 1 op., 1 narzut, 1 op., 1 narzut, przedostatnie o. przerobić razem z o.b. razem na prawo
13 RZĄD: O.B., 1 narzut, 1 op., 2 o.razem na prawo, 3 op., *...*, 1 pojedynczy przerzut na prawo, 1 op, 1 narzut, 1 op., O.B.
15 RZĄD: O.B., 1 op., 1 narzut, 1 op., 2 o.razem na prawo, 3 op., *...*, 1 pojedynczy przerzut na prawo, 1 op., 1 narzut, O.B.
17 RZĄD: pojedynczy przerzut na prawo (w tym O.B.), 1 narzut, 1 op., 1 narzut, 1 op., 2 o.razem na prawo, 3 op., *...*, 2 op., O.B.
19 RZĄD: *1 pojedynczy przerzut na prawo (na początku rzędu będzie to przerzut O.B.), 1 op., 1 narzut, 1 op., 1 narzut, 1 op., 2 o.razem na prawo, 3 op.* 1 op., O.B.

Zostaję z bambusami! Następny projekt będzie też z tej włóczki tylko w mniejszej formie :)
Poncza dla dziewczynek nie ukończone :/ Zrezygnowałam z dalszego ich dziergania, bo pogoda jakiś czas temu zrobiła się letnia. Patrząc teraz za okno, żałuję, że jednak ich nie dokończyłam.

Włóczka: Bamboo Fine 167
Druty: KP 3
Wykonanie: Marta
czwartek, 1 maja 2014

Szydełkowa torebka

Kolorki tej torebki kojarzą mi się z latem. A dokładniej ze stylem marynarskim. Biel, błękit i czerwień - pyszności ;) Od tej czerwieni wzroku nie można oderwać -  oto właśnie chodzi. Niech patrzą i podziwiają, a co! ;) Torebka wykonana z "babcinych kwadracików". Wzór kwadratu znalazłam na youtube. Każdy element jest wykonany takim samym wzorem, zmieniałam podczas dziergania kolor. Rączki zrobione wzdłuż. Torebka ma podszewkę i jest bez zapięcia. Nosi się pysznie :)
Już niedługo pokażę kolejną taką torebkę - w innych kolorach i z innym wzorem.  Jeszcze "robi się" na bóstwo :)

Włóczka: akrylowa
Wykonanie: Marta