Czy istnieje czapka idealna? Właściwości wełny merynosów.

 Uwielbiam nakrycia głowy. Latem są to kapelusze, a jesienią i zimą czapki!

Czy istnieje czapka idealna? Hm... żeby była idealna musi spełniać pewne kryteria. Cudownie, gdyby taka czapka była wygodna, dobrze się układała i nie przemieszczała się samoistnie podczas użytkowania. Wzór, po który sięgnęłam, wykonując tę czapkę - właśnie mi to zapewnia. Czapka ściągaczowa - 2 oczka prawe i 2 oczka lewe. Głębokość czapki ustalamy według własnych preferencji. Wzór od Reni - link na dole tego posta. Czapka, żeby była fajna musi mieć cudowny kolor! O gustach się nie rozmawia, więc każdy wybiera to, co lubi :) Czapka idealna musi być ciepła. Skorzystałam kolejny raz z wełny merynosów. Wełna jest miękka i delikatna. Osoby wrażliwe nie mają się czego obawiać. Spokojnie mogą po nią sięgnąć i tworzyć to, na co mają ochotę.

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, jak wiele zalet ma wełna merino! 

Wełna merynosów odznacza się doskonałym stosunkiem ciepła do wagi. Dobrej jakości włókna zapewniają ciepło bez względu na grubość swetra – sweter jest lekki w noszeniu, a mimo tego zapewnia maksymalne ciepło. Moja czapka, mimo iż wygląda na cienką zapewnia mi maksymalne ciepło. A co jeśli jesień jest słoneczna, a ja chodzę w takiej wełnianej, ciepłej czapce? Za chwilę się dowiecie czemu się nie pocę i czemu moja fryzura jest zawsze spod czapki idealna :) 

Wełna merino pochłania wilgoć. Odciąga ją na zewnątrz, dzięki czemu skóra ma uczucie suchości nawet w przypadku, gdy odzież jest wilgotna. Oprócz tego charakteryzuje się minimalną przewodnością cieplną. Im cieńsze włókno i gęstsze runo, tym lepsza izolacja termiczna.Włókna wełny merino są odporne na siły elektrostatyczne, co sprawia, że nie przyczepia się do innych materiałów. Stąd ta idealna fryzura ;) Bez względu na grubość materiału, wełna merynosów zapewnia dużą przewiewność. Wszystko dzięki łuskom pokrywającym włókna wełny, które tworzą pory umożliwiające wymianę powietrza.

Gdyby tego było mało, te cudowne włókna mają jeszcze więcej zalet! Wełna merino jest:

  • Odporna na zapachy - jak będziemy w swetrze z wełny merino na ognisku to nikt się o tym nie dowie ;) Przynajmniej nie po zapachu.
  • Elastyczna – ubrania są bardzo elastyczne i zachowują swój kształt przez długie lata. Nawet po rozciągnięciu wracają do swojej pierwotnej postaci.
  • Łatwa w czyszczeniu – dzięki dużej zawartości naturalnych tłuszczów, wełna merino trudniej się brudzi. Ubrania z tego materiału nie wymagają częstego prania, ponieważ wełna ulega samoczynnej regeneracji podczas kontaktu z tlenem.
  • Ognioodporna – w przeciwieństwie do innych włókien, wełna merynosów nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Jest najmniej łatwopalna i najbezpieczniejsza – jest samo-gasząca i w razie kontaktu z ogniem nie stopi się i nie przyklei do skóry.
  • Chroni przed promieniowaniem UV – wełna merino posiada filtr UPF o minimalnej wysokości 50, który zapewnia całkowitą ochronę przeciwsłoneczną. To o wiele więcej niż ochrona gwarantowana przez bawełnę lub materiały syntetyczne.

Myślę, że to naturalne włókno ma w sobie tyle dobroci i warto z tego korzystać. Zachęcam do świadomego wyboru włóczek. 

Ja zdecydowałam się na Merino Extra Fine DROPS, która jest pozyskiwana ze zwierząt hodowanych na wolności w Ameryce Południowej, w stosunku do których nie stosuje się mulesingu i posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Mulesing to wycinanie pofałdowanych kawałków skóry w tylnej części ciała owcy. Ma to na celu zapobieganie rozwoju muszycy. Muszyca, czyli rozwój larw much pomiędzy fałdami skóry, jest groźna dla zdrowia owcy i może doprowadzić nawet do jej śmierci. Mulesing jest bolesnym zabiegiem dla owcy. Więcej na ten temat możecie poczytać np. tutaj

Informacje na temat właściwości wełny merino zaczerpnęłam z bloga e-horyzont.pl 

Myślę, że moja czapka jest idealna :) Zapewnia jej to cudowny wzór i szlachetna włóczka!

Wzór: When knits meet purls by Renata Witkowska
Druty: 2,75 mm
Włóczka: Merino Extra Fine Drops, kol. 30 - musztardowy, 2 motki
Wykonanie: Marta


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czapka ściągaczowa

Projekty czasem bywają trudne...

Bluzeczka na lato z Nako Estiva #SeaShell